Ako vybrať správnu lampu do projektora?

Kľúčom je model projektora alebo produktové číslo lampy. Ako tieto údaje zistiť? To sa dozviete nižšie. Lampy do projektora môžete kúpiť väčšinou v niekoľkých variantoch. Od najspoľahlivejších originálnych lámp s modulom, cez lacnejšie kompatibilné a generické lampy s modulom až po najlacnejšie kompatibilné výbojky.

Kľúčom je model projektora alebo produktové číslo lampy. Ako tieto údaje zistiť? To sa dozviete nižšie. Lampy do projektora môžete kúpiť väčšinou v niekoľkých variantoch. Od najspoľahlivejších originálnych lámp s modulom, cez lacnejšie kompatibilné a generické lampy s modulom až po najlacnejšie kompatibilné výbojky.

Doba čítania 7 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Prečo je nutné meniť lampu v projektore?

Lampa do DLP projektora či projekčná TV má obmedzenú životnosť. Každý majiteľ projekčného zariadenia tak skôr či neskôr bude musieť výmenu lampy riešiť. Výnimkou sú projektory s LED lampou, ktorá má životnosť mnohonásobne dlhšie.

Životnosť lampy do projektora býva u starších projektorov zvyčajne okolo 2 000 hodín prevádzky. Novšie projektory, s využitím ECO režimu, mávajú životnosť až 5 000 hodín. Všeobecne platí, že čím vyššia je svietivosť projektora, teda čím vyšší výkon lampy, tým nižšia je jej životnosť.

Priemernú životnosť lampy udáva priamo výrobca daného projektora. Pochopiteľne ju môžu dosiahnuť iba projektory, s ktorými sa zaobchádza v súlade s manuálom výrobcu. Životnosť lampy sa vzťahuje na prevádzku v optimálnych podmienkach, v čistom, neprašnom prostredí, s dostatočnou cirkuláciou vzduchu.

V posledných rokoch sa objavujú tiež projektory s LED lampou, nepresne označované tiež ako bezlampové projektory. Lampa v týchto projektoroch dosahuje životnosť až 20 000 hodín prevádzky. Väčšinou nebýva vymeniteľná samotným užívateľom.

Kedy meniť lampu v projektore?

Lampu v projektore je treba vymeniť pred koncom životnosti lampy. Blížiaci sa koniec životnosti lampy väčšinou hlási sám projektor prostredníctvom počítadla nesvieteného času.

Nikdy neprekračujte životnosť lampy, hrozí riziko explózie. Vymeňte lampu aj v prípade, že stále dobre svieti, avšak projektor hlási koniec jej životnosti. Nikdy nenulujte počítadlo nesvieteného času pred výmenou lampy.

Vynulovanie počítadla nesvieteného času je naopak nutné vykonať po výmene lampy. Inak bude projektor predčasne hlásiť vysvietenie novej lampy alebo ju dokonca odmietne naštartovať. Postup nulovania počítadla lampy býva súčasťou manuálu k projektoru, ktorý ste dostali od výrobcu s novým projektorom.

Ako zistím model projektora?

Model projektora býva obvykle najvýznamnejšou informáciou smerovanou užívateľovi. Označenie projektora (či projekčné TV) je preto v prevažnej väčšine prípadov uvedené priamo na prednej strane prístroja. Prípadne ho nájdete na štítku na zadnej strane.

Ako zistím produktové číslo lampy projektora?

Pre zistenie produktového čísla lampy bude potrebné nahliadnuť do manuálu. Ak ho nemáte k dispozícii, dá sa toto číslo dohľadať na webových stránkach výrobcu. Niekedy býva produktové číslo lampy uvedené aj priamo na lampovom module.

Originálne, kompatibilné alebo generické varianty lampy?

Pre väčšinu projektorov možno vyberať z niekoľkých variantov lámp. Popis jednotlivých variantov nájdete v slovníku pojmov. Predovšetkým zvážte, či si priplatíte za originálnu lampu. Lacnejšou, ale menej spoľahlivou alternatívou sú neoriginálne, tzv. kompatibilné lampy. Niekde medzi originálnymi a kompatibilnými lampami sú lampy generické - originálne výbojky v neoriginálnom module.

Originálna lampa s modulom je presne tá lampa, ktorá vám bola predaná s novým projektorom. Ide o najspoľahlivejšie riešenie s kvalitnou výbojkou a s najmenšou poruchovosťou. Avšak je nutné si za ňu priplatiť.

Alternatívou sú tzv. generické lampy. To sú lampové moduly obsahujúce rovnakú, alebo kvalitatívne porovnateľnú výbojku s originálnou lampou. Táto výbojka je však osadená v neoriginálnym module. Generická lampa je lacnejšia. Ponúka spoľahlivosť a kvalitu projekcie porovnateľnú s originálnou lampou.

Ďalej sú k dispozícii lampy kompatibilné, ktoré bývajú výrazne lacnejšie. Kompatibilné lampy nemusia dosahovať rovnakú kvalitu projekcie (jas a podanie farieb obrazu) ako originálne a generické lampy. Niekedy tiež mávajú nižšiu životnosť, ale nie je to pravidlom.

Kompatibilné lampy odporúčame skôr domácim užívateľom, kde nie je spoľahlivosť a kvalita projekcie prioritou. Domáci používatelia ocenia finančnú úsporu. Na firemné účely sú vhodnejšie lampy originálne, prípadne generické. Originálne lampy sú istotou, že vám pri dôležitej prezentácii lampa nečakane nevypovie službu.

Lampa s modulom alebo bez modulu?

Pre bežných užívateľov projektora je najjednoduchším riešením lampa s modulom. Vyššiu cenu kompenzuje užívateľsky nenáročná výmena lampy. Originálne a kompatibilné lampy sú k dispozícii aj v lacnejšom variante bez lampového modulu. Kupujete iba samotnú výbojku s konektorom, niekedy aj bez konektora. Výmena lampy bez modulu je komplikovanejšia. Ak meníte samotnú výbojku, musíte rozobrať celý pôvodný lampový modul. Výbojku meníte priamo v module. To môže byť niekedy natoľko zložité, že dochádza k chybám znižujúcim životnosť lampy.

Cena lámp s modulom je v porovnaní so samostatnými výbojkami vyššia. Preto sa kúpa samotnej výbojky javí ako výhodné riešenie. Avšak je vhodné skôr pre odborníkov. Výmenu lampy bez modulu odporúčame len technicky zdatnejším jedincom.

Pri výmene lampy bez modulu je potreba rozobrať a následne opätovne správne zložiť existujúci modul lampy. Náročnosť tejto úlohy si môžete skúsiť ešte pred objednaním samotnej výbojky. Pri rozobratí pôvodného modulu starej lampy súčasne overíte jeho stav. Pokiaľ má modul zoxidované konektory, nájdete na ňom natavené miesta, pripečené nánosy prachu a pod., je nepoužiteľný. Lepšie bude objednať kompletnú lampu s modulom.

Nová výbojka má, na rozdiel od starej zatemnenej výbojky, vyšší výkon - viac svieti a môže sa viac zahrievať. Nedostatočné chladenie, spôsobené nedokonalosťami starého modulu, môže viesť k prehrievaniu výbojky, vypínanie projektora alebo dokonca explózii.

Výmena výbojky v starom lampovom module môže mať niektoré ďalšie úskalia - viď sekcia s návodom na výmenu lampy.

Nákup lampy bez modulu odporúčame predovšetkým servisným pracovníkom, technikom alebo skúseným a manuálne zručným používateľom. Pred voľbou takejto možnosti sa obráťte na zákaznícky servis predajcu lámp, kde Vám určite s výberom vhodného riešenia radi poradia.

Ako vymeniť lampu v projektore?

Výmena lampy s modulom je ľahká, mal by ju zvládnuť takmer každý. Obvykle stačí uvoľniť pár skrutiek, vyňať pôvodnú lampu, nahradiť ju lampou novou a všetko opäť priskrutkovať. Výmena lampy bez modulu je však komplikovanejšia, pozri predchádzajúci odsek. Ak si na výmenu lampy netrúfate, obráťte sa na odborný servis alebo priamo predajcu lampy.

Jednoduchý a bezproblémový prípad výmeny výbojky

Postup výmeny lampy s modulom nie je zložitý, pochopiteľne sa však líši v závislosti od konkrétneho modelu projektora. Preto odporúčame riadiť sa predovšetkým manuálom k danému projektoru. Postup výmeny lampy možno u mnohých modelov projektorov tiež dohľadať na YouTube či na webových stránkach predajcov lámp. Pri niektorých modeloch projektorov je po výmene lampy potreba vykonať reset počítadla nesvieteného času lampy. Postup opäť nájdete v manuáli.

Výmena lampy bez modulu je zložitejšia, preto ju odporúčame vykonávať len odborníkom, technicky zdatným jedincom, kutilom a pod. Prípadne je možné sa obrátiť na odborný servis. Pri výmene lampy bez modulu je nutné rozobrať a následne opätovne správne zložiť existujúci modul lampy. To samo o sebe nie je vždy úplne jednoduché.

Tiež je možné naraziť na prípad, keď sú konektory k výbojke v starej lampe pripojené napevno. Je teda potrebné ich odštipnúť. Následne je nutné k novej výbojke pripojiť napájacie káble buď pomocou očká (ak sú na to na výbojke určené úchyty), alebo pomocou elektrikárskej dutinky.

Výmenu lampy bez modulu tiež komplikuje fakt, že by ste ju bezpodmienečne mali vykonávať v rukavičkách. Výbojky sa nikdy nedotýkame holou rukou. Hrozí vznik mastných miest a nerovnomerné rozloženie teploty na povrchu výbojky. Pri zahrievaní alebo chladnutí výbojky potom dochádza k vnútornému pnutiu, ktoré môže viesť až k jej prasknutiu.

A na záver video s príkladom kompletnej výmeny u konkrétneho typu projektora

Mnoho hodín s lampou do projektoru praje projektory-lampy.sk